Časté dotazy

Jsem podnikatel neboli „OSVČ“ a mám závazky z podnikání. Mohu požádat soud o oddlužení?

ANO, od 1.1.2014, kdy proběhla novela insolvenčního zákona můžete požádat soud o oddlužení.

Nejsem již podnikatel, ale mám dluhy z podnikatelské činnosti. Mohu požádat soud o oddlužení?

ANO, jelikož dluhy z podnikání nebrání povolení oddlužení.

Mám hypotéku. Mohu požádat soud o oddlužení?

ANO, ale musíte počítat, že banka, která Vám hypotéku poskytla, má zástavní právo na Vaší nemovitosti. Na tomto základě, má zároveň oprávnění v průběhu insolvenčního řízení požadovat prodej této nemovitosti. V každém případě je vždy výhodnější nemovitost prodat v rámci oddlužení než v exekuci. O nemovitost ale přijít nemusíte a nemusí proběhnout ani dražba v případě, že všechny závazky budete schopen/na plnit dle původní hypoteční smlouvy. Existují ovšem i další možnosti řešení této situace, ale za tímto účelem doporučujeme kontaktovat naši kancelář.

Jsem důchodce. Mohu požádat soud o oddlužení?

ANO, osobní bankrot není nijak limitován věkem ani typem pobíraného důchodu. Lze, tedy vyhlásit osobní bankrot, ať už pobíráte důchod starobní, invalidní, vdovský či sirotčí. Pokud jste starobním důchodcem či invalidním důchodcem II. nebo III. stupně, tak dle novely insolvenčního zákona je splácení oddlužení vždy nastaveno pouze na 3 roky. Pokud během této doby bude splácena zákonem určená minimální splátka, dochází k ukončení oddlužení a odpuštění zbytku nesplacených dluhů.

Jsem na mateřské dovolené. Mohu v tomto případě požádat soud o oddlužení neboli vyhlásit osobní bankrot?

ANO. Mateřská či rodičovská dovolená je fakticky příjmem, který nahrazuje pravidelný příjem ze zaměstnání. Tudíž, nic Vám nebrání vyhlásit osobní bankrot neboli oddlužení. Kontaktujte nás, rádi Vám pomůžeme.

Jsem veden/a na úřadu práce. Mohu požádat soud o oddlužení?

ANO. Dokonce i v tomto případě lze žádat soud o povolení oddlužení. Oddlužení lze řešit formou prodeje majetku vyšší hodnoty i například formou poskytnutého finančního daru. Možností řešení je tedy více, doporučujeme Vám nás kontaktovat.

Vím, že musím v průběhu insolvenčního řízení dodržovat stanovený splátkový kalendář. Co mám dělat v případě, že přijdu v průběhu oddlužení o práci?

NEZOUFEJTE, neznamená to, že Vám soud oddlužení automaticky zruší (k tomuto soud přistoupí nejdříve po několika měsících od přerušení splácení). Přijdete-li v průběhu oddlužení o zaměstnání, je Vaše povinnost intenzivně usilovat o získání nového zaměstnání či další formy příjmu (rozesílat životopisy, absolvovat pohovory apod.). Oddlužení Vám tedy zrušeno nebude v každém případě. Možností řešení je více, doporučujeme Vám nás kontaktovat.

Hrozí mi prodej nemovitosti v rámci dražby u exekutora. Můžete mě nějak pomoci?

ANO. Řešení takovýchto problémů je u nás v podstatě na denním pořádku. Jedná se sice o komplikovanější případ, ale i přesto jsme schopni Vám pomoci a Vaši nemovitost zachránit.

Po podání návrhu na povolení oddlužení nám volají věřitelé a domáhají se zaplacení. Máme po podání návrhu na soud stále platit své závazky?

NE, kromě výjimky, kdy je podán návrh na soud máte dle insolvenčního zákona povinnost platit pouze tzv. přednostní pohledávky. Jedná se např. o předepsané výživné. Ostatní závazky (např. splátky půjček a úvěrů) od tohoto okamžiku podání návrhu na povolení oddlužení dle zákona ani nesmíte, jelikož by se jednalo o upřednostňování věřitele/ů.

Chci vyhlásit osobní bankrot a spěchám. Je možné zpracovat oddlužení během pár dnů?

ANO. Vše záleží na tom, jak rychle budete mít k dispozici dokumenty pro zpracování Vašeho návrhu. Z pravidla trvá zpracování týden až dva. Ovšem jsme schopni návrh zpracovat i EXPRESS do dvou dnů! Pro více informací, jaké dokumenty budete k návrhu potřebovat, se na nás můžete kdykoli obrátit.

Jsme také jen lidé, proto se s námi domluvíte.

+ 420 734 150 491

bartek@akbartek.cz

Blahoslavova 72/4, 750 02 Přerov

© 2019 Advokátní kancelář Mgr. Stanislava Bártka – Všechna práva vyhrazena

Souhlas se zpracováním údajů

Vytvořila agentura BOXART